Hlavní stránka > Novinky > Vytváříme silnou dakarskou alianci

Vytváříme silnou dakarskou alianci

23.10.2014

Vytváříme silnou dakarskou alianci Z této aliance jde strach! Přední české motoristické stáje spojují své síly. Bonver Dakar Project a MKR Technology spolu s holandským týmem Mammoet Rallysport vytváří silné trojkoaliční spojení. Cíl je jasný - dobýt věhlasnou Rallye Dakar.

Podobné spojení tu ještě nebylo. Všechny tři týmy maximálně využijí své letité zkušenosti získané na okruzích či náročných maratónských tratích v terénu. Severočeská stáj MKR Technology se svým novým projektem MKR Adventure se tentokrát nachází v roli technického partnera obou mezinárodních závodních týmů, které podepsaly deklaraci o vzájemné podpoře při slavné dakarské rallye. "Dakar prakticky nemůžete vyhrát jako jednotlivec. Proti mimořádné převaze ruských Kamazů a dalších týmů s výraznou tovární podporou jednoduše nemáte šanci, pokud za sebou nemáte někoho, na koho se můžete spolehnout a víte, že vám pomůže. Důležitá je také pořádná porce štěstí a my se mu snažíme jít maximálně naproti. Máme větší zázemí, novou techniku a nepřetržitou asistenci, čímž se šance na úspěch násobí," vysvětluje Tomáš Vrátný, šéf týmu Bonver Dakar Project.

Nikdo z trojice ekip není na poli motorsportu žádným nováčkem. Tým Bonver Dakar Project se připravuje na své třetí vystoupení na nejnáročnější rallye světa. Pro Tomáše Vrátného to bude dokonce čtvrtý dakarský ročník. Zato židovická stáj MKR Technology těží především z více než dvacetileté zkušenosti konstruktéra Maria Kresse z vývoje okruhových tahačů. Zisk několika pohárů konstruktérů z evropského šampionátu pasuje MKR Technology do role jednoho z nejúspěšnějších konstruktérů vůbec. Svou dakarskou premiéru si tým odbyl letos v lednu, kdy připravoval motor Aleši Lopraisovi, který se na celkovém šestém místě a se dvěma etapovými vítězstvími stal nejlepším českým zástupcem. Vysoké ambice jsou proto na místě. "Nejde jen o jednorázovou akci a pouhé dodání techniky. Naším cílem je vytvořit dlouhodobý a úspěšný projekt na mezinárodní úrovni. Společně hledíme několik let dopředu. Pojí nás nejen obchodní, ale především osobní vztahy, na kterých se dá mnohem lépe stavět. Není nic lepšího, než když mají všichni podobné představy. Věřím, že se nám naše cíle podaří naplnit," říká zkušený německý konstruktér Mario Kress z týmu MKR Technology.

Zatímco pro holandský tým Mammoet Rallysport postavil MKR Technology kompletní dva dakarské kamiony Renault K520 4x4, pro tři závodní speciály Tatra Jamal týmu Bonver Dakar Project byly v židovickém technologickém centru připraveny speciální závodní agregáty. Na jejich vývoji pracoval německý konstruktér Mario Kress primárně s Milanem Holáněm, šéftechnikem týmu Bonver Dakar Project a kopilotem Tomáše Vrátného. „Milan patří mezi špičku mezi dakarskými konstruktéry, Mario zase mezi okruhovými specialisty. Navzájem se doplňují a rozumí si, což je nesmírně důležité a prospěšné pro celý projekt. Je to spojení, ze kterého těží obě strany,“ pochvaluje si Tomáš Vrátný spolupráci s MKR Technology.

Z technického hlediska dochází při spojení těchto dvou českých týmu s mezinárodními ambicemi k zajímavému složení techniky. V kopřivnických dílnách týmu Bonver Dakar Project vznikly pod vedením Milana Holáně tři kapotované speciály Tatra Jamal s výkyvnými polonápravami typickými pro kamiony Tatra, v židovických dílnách Maria Kresse se za poslední měsíce vyrobily zmíněné dva trambusové speciály Renault s pevnými nápravami. S těmi pojedou zkušení holandští piloti týmu Mammoet Rallysport Martin van den Brink a Pascal de Baar. V rámci projektu tak dochází nejenom k zajímavému spojení týmů, ale i přímému porovnání obou koncepcí podvozků. 

Data, zkušenosti a ověření prototypových částí navíc dál využijí jednotliví automobiloví výrobci. „Technický vývoj, který bude využitelný při sériové výrobě nákladních automobilů, je dalším z primárních cílů projektu. Proto jsme se rozhodli jít cestou obou koncepcí a nezaměřovat se pouze na jednu z nich. Chceme testovat, porovnávat a vyhodnocovat nasbíraná data, která budeme moci poskytnout výrobcům nákladních aut,“ podotýká Tomáš Vrátný.

   A cíl pro rallye Dakar 2015? „Uvidíme, jak se nám bude dařit. Pro úspěch je vždycky nezbytná technická připravenost, dobrá fyzická kondice a štěstí. Pro splnění prvních dvou bodů děláme maximum, v ten třetí doufáme. Vytváříme dlouhodobý projekt, který chceme dále rozvíjet, takže si pro Dakar 2015 nedáváme žádné přehnané cíle. Půjdeme na to postupně, ale určitě chceme být vidět,“ uzavírá Mario Kress.

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o